Terrasside ehitus

Terrasside rajamisel on esmatähtis valida sellele õige asukoht – eelkõige ühendus hoonega ning avatus päikesele. Kui on soov kõige soojemat aega väga intensiivselt kasutada, siis planeeritakse nn päikeseterrass lõuna- või läänekaarde. Aiaterrassid külgnevad peamiselt elamutega (asudes eluruumist avaneva siseaiapoolse ukse ees) kus nad on enim kaitstud tuule, tolmu, müra ja võõraste pilkude eest. Selline terrassi asetus võimaldab suvisel ajal elutoa vahetut ühendust õuealaga, olles seejuures nn väliseks eluruumiks.
Terrassidele rajatud istumiskohti kaitstakse valdavate tuulte eest sageli puidust võrestike ja variseintega, klaasseinte (statsionaarsete või teisaldatavate klaaspaneelidega), betoonist valatud või looduslikust kivist müüridega, aga ka põõsaste (ka hekkide), roni- ja vääntaimede abil. Keskpäevase päikese eest võib soovi korral varju pakkuda spetsiaalne välisfassaadikardin või markiis.

NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Terrass-termosaarest
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Terrassi-ehitamine
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Terrass-1
Katusealuse-ehitus
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Saun-terrassiga
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Terrassivalgusti
Terrass-14
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Terrass-5
Istutuskasti-ehitamine
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Terrass-lehisest
Terrasside-ehitamine
Valgustitega-terrass
Terrasside-rajamine
Tuleaseme-ehitus
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Valgustatud-terrass
Massarandubalihapuu-terrass
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

RAJAME:

 • Puidust terrassid
 • Puidust purded: sirgete ja kaarjate taladega sillad
 • Puidust ja kivist trepid (terrassidele, hoonetele ning aiarajatistele)
 • Looduskivist terrassid
 • Betoonist ja betoonkivist terrassid
 • Terrasside piirded, käsipuud ja variseinad: puidust, kivist, klaasist, metallist jne.
 • Terrasside varikatused: tekstiilist, läbipaistvast plastikust, klaasist jne.
 • Ujumis- ja paadisillad

TERRASSIDE EHITUSMATERJALID

Terrasside ehitamiseks kasutatakse enamasti süvaimmutatud puitu, millest on enamlevinud sile või rihveldatud terrassi laudis. Lisaks immutatud puidule on võimalik terrassid viimistleda termiliselt töödeldud puiduga. Termopuidu eeliseks võrreldes sügavimmutatud puiduga on materjali kuumutamise protsessiga saavutatud parem ilmastikukindlus ja kaunis tumepruun värvus, mis muudab materjali välimuse pisut eksootilisemaks. Järjest enam kasutatakse haljastuses terrassi laudisena ka lehist, mis omandab aja jooksul pisut punaka tooni. Imporditud eksootilisest puidust terrassilauad sisaldavad looduslikult vaike ja õlisid, mis muudavad puidu praktiliselt igaveseks. Puit on vastupidav kriimustustele ning muudele mehhaanilistele vigastustele, vetthülgav ja mõne puuliigi puhul isegi tulekindel. Lisaks puidu vastupidavusele on võimalik eksootilise puiduga viimistlemise teel rajada väga isikupärased ja omanäolised terrassid kuna puidu värvuse valikuvõimalused on suuremad.
Puitterrass on mugav, jalasõbralik ja soe ning kuivab peale vihma kiiresti, kui vihmavee äravoolu soodustamiseks suunatakse terrassilaudade kalle hoonest väljapoole. Puitmaterjali algsete värviomaduste säilitamiseks tasub kindlasti ka peale paigaldust puidu pealispind veel kord üle töödelda. Lisaks paigaldusjärgsele töötlemisele tuleks protsessi korrata igal kevadel, selle tulemusena saavutatakse puidu pealispinna esialgse ja loomuliku värvuse kestvus aastakümneteks. Enamasti kasutatakse selleks spetsiaalseid välistingimustesse loodud ja UV-kiirte eest kaitsvate lisanditega puiduõlisid. Haljastuses laialt kasutust leidnud puitterrasside alternatiivina võib terrassi põranda ehitada ja viimistleda ka massiivsema kivisillutisega, olgu selleks siis rohkete värvi- ning mustrivõimalustega looduskivi või betoonkivi.
Valitud materjalist ja põranda tüübist sõltub oluliselt aluspinna ettevalmistustööde maht. Kuid olenemata materjalist (puidust või looduskivist pealispind) on terrassi ehitamisel väga tähtis arvestada planeeritava terrassialuse pinnase erisustega. Nii nagu peab külmakerke kahjustuste vältimiseks rajama hoonete vundamendid külmumissügavusest allapoole ja mineraalsele aluspinnale, peavad ka terrassi kandekonstruktsioonid olema rajatud vastavalt.

Puidust viimistusmaterjalide võimalused:

 • Sügavimmutatud puit (värvused pruun ja roheline)
 • Siberi lehis
 • Termotöödeldud puit (saar, kuusk, haab jne.)
 • Kuumõlitatud puit
 • Eksootiline puit: Massaranduba (lihapuu), Ipe (raudpuu), Common Teak (tiikpuu), Cumaru (Brasiilia tiikpuu), Garapa, Merbau, Afromosia, Itauba, Padauk, Moabi jne.

Kivist viimistlusmaterjalide võimalused:

 • Kodumaine paekivi (murtud, hööveldatud või lihvitud pealispinnaga)
 • Imporditud paekivi (kõikvõimalikud erinevad värvused)
 • Graniitkivi korrapärased ja korrapäratud plaadid erineva pinnatöötluse, värvi ja mustriga
 • Marmorist plaadid (kõikvõimalikud värvitoonid ja mustrid)
 • Kvartsiitkivist vabakujulised ja saetud servadega plaadid
 • Porfüür vabakujulised ja saetud servadega plaadid
 • Kiltkivi vabakujulised ja saetud servadega plaadid
 • Erinevad betoonplaadid

Comments are closed.