Tiikide rajamine

Vesi on väga hinnatav ja atraktiivne kujunduselement nii väikestes kui ka suuremates koduaedades – vesi elustab aeda ning liikuv vesi toob aeda juurde energiat. Kuigi veesilm ei ole funktionaalselt hädavajalik element, toob vee olemasolu meid sammukese loodusele lähemale – vesi meelitab aeda mitmesuguseid linde ja väikeloomi, et seal juua või end vette kasta. Selge ja rahulik veepind mõjub alati rahustavalt – taeva ja pilvede peegeldus lisab ümbritsevale alale maalilisust, vaiksel veevulinal on rahustav mõju. Vee omadus peegeldada objekte loob aias eriliselt emotsionaalse meeleolu, mille sarnast ühelgi teisel viisil luua ei saa.

NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail
tiikide_filtrid
ujumistiik
Geomembraani-paigaldamine
kalatiigid
Tehistiikide_rajamine
paadisild
ujumistiigid
ujumistiikide-ehitamine
tiigid
kalatiikide_ehitus
kaskaadide_rajamine
kalatiikide_ehitamine
ujumistiikide_rajamine
bioloogiline_filtreerimine
kalabasseinide_rajamine
tiikide_ehitamine
tiikide_ehitus
kaskaad
koskede_ehitamine
Naturaalne-ujumistiik
koskede_rajamine
Oja-rajamine
Tehistiikide-ehitamine
Tehisveekogu-ehitamine
tiigi_kallaste_kindlustamine
Tiigi-rajamine
1_Kalatiigi-ehitus
Tiigifiltrid
Basseini-ehitamine
tiikide_kaevamine
tiikide_rajamine
tiikide-taimestamine
Veekaskaadi-ehitamine
Veesilmad
Veesilmade-rajamine
Veetaimed
Suplustiik
aiatiikide_rajamine
kaskaadide_ehitamine
tiigikallaste-rajamine
Tiigi-kaevamine
geomembraani_paigaldus
Vaikesadamate-ehitus
aiatiik
tiik-rajamine
Silla-ehitus
Massarandubalihapuu-terrass
terrass_mullivann
kalatiik
veetaimede_istutamine

Tiikide rajamine ja ka väiksemate veesilmade rajamine koduaeda on meie jaoks lihtsustatud tänu pidevalt uuenevale tehnoloogiale ja uutele tiigiehitusmaterjalidele, hea tehnika ja piisav oskusteave annavad üha paremaid võimalusi vee, kui kujunduselemendi kasutamiseks koduaedades.

RAJAME JA EHITAME:

Aiaveekogusid jaotatakse põhimõtteliselt vabakujulisteks ja korrapärasteks, aga ka looduslikeks tiikideks ja kunstlikeks basseinideks. Planeerides veesilma koduaeda, sõltuvad võimalikud valikud üsna palju haljastatava ala suurusest ja tema otstarbest.
Kasutatakse mitmesuguse kuju ja suurusega basseine, küllalt sageli ka purskavat vett, aga ka tiike ning kiviste kallastega ojasid ja kärestikulisi treppojasid (kui pinnase reljeef seda muidugi võimaldab). Nii erinevad kui on aiad, niisama palju on ka võimalusi veekogude kujundamiseks. Vahel võibki selleks olla ainult väike keraamiline või muust materjalist lindude jooginõu.
Rajatava veekogu suurus peaks olema maa-alaga proportsioonis – suured veekogud muudavad aia näiliselt väiksemaks, suured vett täis basseinid ise aga näivad alati väiksematena, kui nad tegelikult on. Juba olemasolevad looduslikud tiigid ja ojad pakuvad tihti omanäolisi ja isikupäraseid kujundusvõimalusi, looduslik vesi aias on selle omanikule väärtuslik kingitus.
Vee, looduslike kivide ja taimede kokkusobitamisel saadakse palju ilusaid ja aastaaegades ilmekalt vahelduvaid kujundusi, kuid taimedega ei tasuks sulgeda juurdepääsu ja vaadet veele. Mida tagasihoidlikum ja lihtsam on kalda taimestus, seda enam pääseb vesi, kui peaelement kujunduses esile. Lisaks veesilmade taimestamisele on võimalik meie heitlikele ilmaoludele vaatamata asustada selleks spetsiaalselt kohandatud tiigid ja/või basseinid ka dekoratiivkaladega, miks mitte koidega, kes on imetlusväärselt kauni väljanägemisega igale veekogule säravaks ehteks.

Comments are closed.